Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka porównawcza Jacka Soplicy i Księdza Robaka - Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Można powiedzieć, że Jacek Soplica i ksiądz Robak to jedna i ta sama osoba, jednak nie do końca jest to prawdą. Istotnie, fizycznie jest to ten sam człowiek, jednak mentalnie i moralnie – dwie całkiem różne postaci. Przeżył bowiem Jacek Soplica przemianę wewnętrzną, która skutkowała także modyfikacją jego wyglądu zewnętrznego, co miało przypieczętować podjętą decyzję.

Był on jednym z głównych bohaterów eposu Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”, jednak niektórzy badacze wskazują, że jego postać jest centralna i najważniejsza, gdyż spaja wszystkie główne wątki w dziele.

Jacek Soplica w młodości był wesołym, postawnym młodzieńcem, który cieszył się popularnością wśród dam i szacunkiem wśród towarzyszy. Brał udział w sejmikach, awanturował się i lubił pojedynki. Miał wielkie wąsy, z powodu których przezywany był „Wąsalem”.

Soplica pewnego razu zakochał się w Ewie Horeszkównie, jednak ta miłość, mimo odwzajemnienia nie miała szans na realizację, gdyż ojciec Ewy nigdy nie pozwoliłby na połączenie się dwojga młodych. Dumny i wyniosły Soplica potraktował czarną polewkę jako ujmę na honorze i nie mogąc znieść małżeństwa ukochanej z innym mężczyzną, postanowił wyjechać.

Wtedy...

Podobne wypracowania