Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Katarynka” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem jest mecenas pan Tomasz. Mężczyzna niemłody i mieszkający samotnie. W młodzieńczych latach nie pragnął się z nikim wiązać, później natomiast nie było już ku temu sposobności. Był mężczyzną o włosach przyprószonych siwizną, szarych oczach i rumianej cerze. Podobał się płci pięknej. Jako młody człowiek był niezwykle energiczny, wesoły, żywiołowy i bardzo lubiany w towarzystwie.

Był to człowiek bardzo wrażliwy na estetyzm, piękno i kunszt, które przynależało do wytworów sztuki wysokiej. Rozmiłowany we wszystkim co gustowne, ze swego mieszkania uczynił prawdziwą galerię sztuki. Jego ubiór był zawsze schludny, elegancki i wytworny. Takie ukierunkowanie przyszło, gdy zaprzestał praktyki adwokackiej, ponieważ wcześniej pasje zawodowe i hobbystyczne oraz spotkania z kobietami zajmowały pana Tomasza w równym stopniu. Kontakt ze sztuką był dla niego rodzajem celebracji, kontemplacji.

Miłość do artyzmu w najwyższym tylko wydaniu doprowadziła bohatera do skrajnego postrzegania kultury niższej. A ucieleśnieniem kiczu i tandety była dla niego melodia katarynek. Ten jarmarczny instrument był solą w oku mecenasa, który z wielkim uporem tępił w swoim otoczeniu grajków, robiąc wszystko, by nie hałasowali...

Podobne wypracowania