Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojciech Weiss „Melancholik” - interpretacja i opis obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Melancholik” to obraz Wojciecha Weissa, który namalowany został w 1894 roku. Kompozycja dzieła jest niesymetryczna, ponieważ środek ciężkości przesunięty jest na prawą stronę. Postać tytułowego melancholika zdaje się przytłaczać nieduże, jakby okrojone tło, na którym jest widoczny. Ale tak naprawdę zajmuje jedynie około połowę całego obrazu, resztę natomiast stanowi jego cień rzucany na ścianę.

Postać człowieka jest i w barwach, i w aurze kontrastowa ze ścianą, o którą się opiera. Można je opisać na zasadzie przeciwieństw.

Sportretowany został dość młody mężczyzna w czarnym garniturze, który wystaje spod czarnego płaszcza rozjaśnionego jedynie złotem eliptycznej klamerki przypiętej do klapy płaszcza z biegnącą do kieszeni dewizką zegarka oraz bielą mankietów i kołnierzyka koszuli. Rozświetlone są głowa i prawa dłoń. Obie dłonie leżą na kolanach mężczyzny, lewa – ocieniona – znajduje się w prawej. Włosy w kolorze jasnobrązowym przedzielone są z boku przedziałkiem i układają w delikatne fale.

Cała sylwetka postaci jest przygarbiona, głowa opada na pierś, całe jego ciało zdaje się ciążyć w dół. Twarz jest najbardziej sugestywną częścią portretu, zwłaszcza oczy i usta. To właśnie one, już przy...

Podobne wypracowania