Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Balladyna” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytułową bohaterką dzieła Juliusza Słowackiego jest Balladyna. Tę kobietę o alabastrowej skórze, ciemnych włosach i czarnych oczach trudno uznać za bohaterkę pozytywną. Cechowały ją lenistwo i lekkomyślność. Nie przykładała się do domowych obowiązków, a czas najchętniej spędzała na schadzkach z Grabcem. Kiedy udała się wraz z Aliną na zbiór malin, to młodsza siostra pierwsza zapełniła swój koszyk. Skuszona perspektywą dostatniego i wspaniałego życia, Balladyna postanowiła uśmiercić siostrę i przypisać sobie jej zasługę. Po dokonaniu zbrodni początkowo dręczyły ją wyrzuty sumienia, jednak kobieta szybko się z nimi uporała i wróciła do domu z naczyniem pełnym owoców.

Od tego czasu główna bohaterka stała się osobą konsekwentną, oczyszczającą sobie drogę złymi uczynkami. Będąc już żoną Kirkora, Balladyna postanowiła odciąć się od przeszłości i wypędzić swą biologiczną matkę. Zmyśliła także historię o swym szlacheckim pochodzeniu, by zyskać jeszcze więcej splendoru. Do królewskiej korony prowadził ją krwawy szlak, pełen ludzkiego cierpienia. Postanowiła pozbyć się Kirkora, gdyż znalazła wsparcie w Fon Kostrynie. Następnie i jego wyeliminowała, ponieważ mógł zagrażać jej aspiracjom.

Kiedy Balladyna została już...

Podobne wypracowania