Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Folklor w literaturze - Folklor w „Weselu” Wyspiańskiego i „Chłopach” Reymonta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Folklor środowiska wiejskiego ukazany został m.in. w młodopolskich „Chłopach” Reymonta i dramacie z tej samej epoki – „Weselu” Wyspiańskiego.

W „Chłopach” zawarte jest bogactwo barwnych obyczajów kultywowanych przez mieszkańców wsi. W drobiazgowych opisach autor zaprezentował życie społeczności, której rytm wyznaczały dwa porządki – natury i świąt kościelnych. To właśnie z nimi wiąże się większość obrzędów zachwycających różnorodnością i wielobarwnością. Święta kościelne związane z ogromną ilością praktyk, ukazują dorobek tej warstwy w zakresie pielęgnowanej tradycji. Okazje takie jak śluby i wesela również odznaczają się całym mnóstwem zwyczajów składających się na ich celebrowanie.

Ale folklor to nie tylko obrzędowość i oprawa świąt. To również bogata kultura ludowa w jej różnych aspektach. Chłopi posiadają chociażby zbiór własnych bajań, podań, które są źródłem życiowej mądrości, pouczenia, ale i bardzo ciekawe opowieści, których można słuchać w większym gronie, by przyjemnie spędzić czas. To również twórczość muzyczna, rękodzielnicza, poetycka.

W „Weselu” już sam fakt ślubu inteligenta...

Podobne wypracowania