Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mottem działa Adama Mickiewicza są słowa Niccolo Machiavellego: „Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia… trzeba być lisem i lwem”. Tekst ten pojawił się w dziele florenckiego myśliciela, które poświęcone zostało refleksji nad najskuteczniejszym sposobem sprawowania władzy. Machiavelli w swoich rozważaniach odchodził od kwestii moralnych, koncentrując się bardziej na efektywności działań wladcy.

Główny bohater dzieła Mickiewicza obrał dla siebie drogę lisa. Było to dla niego niezwykle trudne, gdyż wcześniej wychowywał się w myśl tradycyjnych zasad rycerskich. Bohater postanowił wkraść się w łaski krzyżaków i od wewnątrz doprowadzić do upadku ich potęgi. Wcześniej przysięgał na krzyż, że będzie działał dla chwały zakonu. Działając zgodnie ze swoim planem, okłamywał ludzi, wśród których się wychował, łamał zasady moralne, stawiał na szali swój honor. Nie pozostało to bez wpływu na jego osobowość. Wallenroda z czasem dosięgały coraz silniejsze wyrzuty sumienia.

Dzieło Adama Mickiewicza porusza zasadniczy problem – czy można łamać fundamentalne zasady, dążąc do szlachetnego celu? Sensem życia głównego bohatera było pragnienie przywrócenia wolności Litwie. By osiągnąć ten cel, musiał...

Podobne wypracowania