Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - „Quo vadis” jako powieść historyczna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Quo vadis” to powieść historyczna. Gatunek ten zakłada ukazanie nie tylko świata fikcyjnego, ale też konkretnej rzeczywistości historycznej. Obok postaci wymyślonych przez autora istnieją tu też bohaterowie historyczni, autentyczni.

Jest wiele dowodów na to, że dzieło Sienkiewicza można nazwać właśnie powieścią historyczną. Jednym z nich jest ukazanie przez artystę realnego miejsca, a mianowicie – miasta Rzym. Opisy imperium wskazują na oddanie rzeczywistej atmosfery tamtego miejsca i rzetelną znajomość jego specyfiki. Autor pokazuje budynki, pałace, wygląd domów i mieszkań. Dodatkowo, wydarzenia opisane w utworze miały miejsce w rzeczywistości. Pożar Rzymu, o którym pisał Sienkiewicz, zdarzył się naprawdę w roku 64 n.e., podobnie jak i inne opisywane zdarzenia – między innymi panowanie Nerona od roku 63 n.e., rzymskie walki z Armenią czy też śmierć cesarza (68 rok n.e.). Jak więc widać, obok fikcji literackiej występuje też tło historyczne, które w utworze jest najważniejsze.

Organizowanie igrzysk czy ogólne prześladowanie chrześcijan są faktem, nie wymysłem Sienkiewicza – wydarzyły się bowiem naprawdę. Także pojawienie się w powieści postaci autentycznych świadczy o tym, iż „Quo vadis” jest...

Podobne wypracowania