Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - „Quo vadis” jako powieść historyczna
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
„Quo vadis” to powieść historyczna. Gatunek ten zakłada ukazanie nie tylko świata fikcyjnego, ale też konkretnej rzeczywistości historycznej. Obok postaci wymyślonych przez autora istnieją tu też bohaterowie historyczni, autentyczni.
Jest wiele dowodów na to, że dzieło Sienkiewicza można nazwać właśnie powieścią historyczną. Jednym z nich jest ukazanie przez artystę realnego miejsca, a mianowicie – miasta Rzym. Opisy imperium wskazują na oddanie rzeczywistej atmosfery tamtego miejsca i rzetelną znajomość jego specyfiki. Autor pokazuje budynki, pałace, wygląd domów i mieszkań. Dodatkowo, wydarzenia opisane w utworze miały miejsce w rzeczywistości. Pożar Rzymu, o którym pisał Sienkiewicz, zdarzył się naprawdę w roku 64 n.e., podobnie jak i inne opisywane zdarzenia – między innymi panowanie Nerona od roku 63 n.e., rzymskie walki z Armenią czy też śmierć cesarza (68 rok n.e.). Jak więc widać, obok fikcji literackiej występuje też tło historyczne, które w utworze jest najważniejsze.
Organizowanie igrzysk czy ogólne prześladowanie chrześcijan są faktem, nie wymysłem Sienkiewicza – wydarzyły się bowiem naprawdę. Także pojawienie się w powieści postaci autentycznych świadczy o tym, iż „Quo vadis” jest dziełem historycznym. Jeden z centralnych bohaterów książki, Neron, istniał naprawdę. Panował w Rzymie przez kilka lat. Był osobą specyficzną, zadufaną w sobie i zbyt próżną. Kochał siebie i własną twórczość. Historia ukazała go jako człowieka podłego i przebiegłego, został nawet oskarżony o zabójstwo matki i żony. Podobnie przedstawił go Sienkiewicz, prawdopodobnie więc korzystał z pewnych źródeł historycznych. Inną, równie ważną postacią, która żyła w tamtych czasach, był Petroniusz. Piastował on stanowisko osobistego doradcy cesarza. Zamieszany w spisek Tygellinusa, popełnił samobójstwo. Podobnie stało się w książce artysty. Do innych bohaterów historycznych należą również: Akte, Pizon, Pomponia, Seneka Młodszy i Wespazjan. Bardzo ważnymi postaciami ze względu na specyfikę powieści oraz wydarzenia historyczne są święty Paweł oraz święty Piotr. To właśnie oni towarzyszyli chrześcijanom w czasie rzeczywistych prześladowań, także w powieści pełnią funkcję opiekunów i mistrzów religijnych.
Podsumowując, „Quo vadis” bez wątpienia można nazwać powieścią historyczną. Ukazane wydarzenia miały miejsce w przeszłości, a występujący w utworze bohaterowie żyli naprawdę.
Podobne wypracowania do Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - „Quo vadis” jako powieść historyczna
- Bolesław Prus „Lalka” - dzieje Ignacego Rzeckiego. Opis
- Jan Kochanowski „Treny” - opracowanie i interpretacja cyklu
- Powieść - powieść jako gatunek literacki. Rodzaje powieści
- Bolesław Prus „Lalka” - Ignacy Rzecki jako romantyk
- Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - dzieje Wertera. Opis
- Albert Camus „Dżuma” - problematyka powieści
- Dzieło literackie a jego filmowa adaptacja - przedstaw na wybranych przykładach
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - problematyka dramatu
- Powieść epistolarna - cechy, przykłady, definicja
- Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” - problematyka utworu
- Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” - charakterystyka postaci
- Dramat, liryka, epika - rodzaje literackie. Cechy i ogólna charakterystyka
- Adam Mickiewicz „Sonety krymskie” - opracowanie cyklu
- Adam Bahdaj - biografia, życiorys
- Kazimierz Moczarski „Rozmowy z katem” - problematyka utworu
- Aldous Huxley - biografia, życiorys
- Aleksander Dumas - biografia, życiorys
- „Pieśń o Rolandzie” - problematyka utworu
- Antonina Domańska - biografia, życiorys
- Charakterystyka porównawcza Harpagona i Anzelma - Molier „Skąpiec”