Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” - charakterystyka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konrad Wallenrod, a zarazem Walter Alf to główny bohater dzieła Adama Mickiewicza. Jego podwójna osobowość uwarunkowana jest wydarzeniami z młodości. Walter, będąc jeszcze dzieckiem, został porwany przez krzyżaków. Dojrzewał więc na dworze odwiecznego wroga litewskiego narodu. Jednakże dzięki pieśniom starego Halbana nie zatracił swej tożsamości i wytworzył w sercu ciepły obraz ojczyzny.

Będąc już dojrzałym młodzieńcem, bohater podczas jednej z bitew oddał się do niewoli i trafił na dwór Kiejstuta. Podczas pobytu na Litwie jego oczy otwarły się na ogrom zagrożenia, jakie stanowił Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny. Wtedy postanowił, że jako Konrad Wallenrod wniknie w szeregi przeciwnika i doprowadzi do jego klęski w walkach z Litwą. Imię to bohater przywłaszczył sobie od jednego z rycerzy zakonu, który zginął w Palestynie.

Konrad Wallenrod to postać niezwykle złożona i tajemnicza. Czytelnik nie zna jego całkowitej biografii, która jest wypełniona lukami i zagadkami. Warto przyjrzeć mu się z dwóch perspektyw – poznać go jako krzyżaka i Litwina.

Główny bohater bardzo prędko stał się wielkim autorytetem dla braci zakonnej. Odznaczał się męstwem w wojnach, odnosił sukcesy w turniejach rycerskich....

Podobne wypracowania