Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Lord Jim” - opracowanie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Joseph Conrad napisał „Lorda Jima” w 1900 roku, jej bohaterem jest pierwszy oficer okrętu nazwie „Patna”. Utwór Conrada jest powieścią psychologiczną, zawiera w sobie bowiem analizę psychologiczną głównego bohatera, idealisty, który marzy o niesamowitych i wspaniałych podróżach i przygodach, ponosi jednak porażkę. 

Jest to osoba wrażliwa i uczciwa, samotnie jednak i z determinacją walcząca z przeciwnościami losu. Pomimo ogromnej chęci dochowania wierności zasadom moralnym, nie jest w stanie sprostać tym wymogom. Nie potrafi też naprawić popełnionych w przeszłości błędów, z których jeden, największy, nie może dać mu spokoju. 

Otóż podczas jednego z rejsów „Patny” doszło do przedziurawienia kadłuba, w związku z czym statek zaczął tonąć. Wtedy kapitan i załoga postanowili się uratować. Kiedy Jim zrozumiał, iż nie zależy im na życiu pasażerów, tylko swoim, postanowił zostać na statku, który powoli tonął, wtedy marynarz skoczył do morza, został jednak uratowany przez jednego z kolegów. 

Niedługo po katastrofie Jim i kapitan statku zostali oskarżeni o zaniedbanie i niedopełnienie obowiązków. Skazani mocą wyroku sądu stracili...

Podobne wypracowania