Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Romantyczna koncepcja natury - opracowanie, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Romantyzm to epoka literacka, która trwała w XIX wieku. Rozpoczyna się wydaniem w 1822 „Ballad i romansów” Mickiewicza, a kończy upadkiem Powstania Styczniowego w 1964 roku. Jedną z istotnych cech literatury romantycznej jest specyficzna koncepcja ukazywania natury na łamach dzieła literackiego. 

W dziełach romantycznych natura jest opisywana w celu nakreślenia psychologicznej strony sytuacji lirycznej. Opis przyrody współgra ze stanem psychicznym bohatera, uzupełnia go i dopełnia poprzez występowania odpowiednich zjawisk atmosferycznych. Spróbujmy wykazać przedstawioną tezę na podstawie analizy fragmentów dwóch romantycznych dzieł, „Świtezianki” Adama Mickiewicza oraz „Do Justyny. Tęsknota na wiosnę” Franciszka Karpińskiego. 

W mickiewiczowskim dziele „Ballady i romanse” wiecznie odradzająca się ku życiu przyroda pełni bardzo ważną rolę. To dzięki niej czytelnik poznaje przestrzeń, w którym rozgrywa się sytuacja liryczna. Jednocześnie już poprzez sam opis przyrody poznajemy, co czują bohaterowie liryczni - inne odczucia sugerują gwałtowne burze, inne łagodny, sielski krajobraz. W balladzie „Świtezianka” na początku krajobraz jest sielski: bohaterowie...

Podobne wypracowania