Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Kuncewiczowa jest pisarką tworzącą w Dwudziestoleciu Międzywojennym. Jej książki są nacechowane realizmem i dotykają problematyki popularnej w ówczesnym czasie. Pozycję tą zaliczamy do tzw. prozy psychologicznej, albowiem na jej łamach ma miejsce głęboka analiza przeżyć i odczuć tytułowej bohaterki.

Główna bohaterka powieści - Róża Żabczyńska to tytułowa cudzoziemka. Aby zrozumieć genezę tytułu, należy wniknąć w treść powieści - Róża nigdzie nie czuła się jak w domu. Dla Rosjan była zbyt polska, dla Polaków - zbyt rosyjska. Ponadto ukojenia Róża nie odnalazła w także rodzinie; wyszła za mąż z przymusu, nie z miłości, została matką, chociaż tego nie pragnęła. Taki stan jest przyczyną ogromnej samotności głównej bohaterki, która czuje się wykluczona ze społeczeństwa i skrzywdzona przez bliskich. 

W książce wydarzenia nie są przedstawione w sposób chronologiczny. Cała akcja tak naprawdę obejmuje jeden dzień - ostatni dzień z życia Róży - podczas którego, dzięki wielu wspomnieniom, poznajemy całe życie głównej bohaterki. Róża jest utalentowaną śpiewaczką, która w dzieciństwie była zmuszona wyjechać z ukochanej Rosji do Polski. Zakochana w młodzieńczym wieku,...

Podobne wypracowania