Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Dobra Pani” - opracowanie noweli

Eliza Orzeszkowa to powieściopisarka żyjąca w XIX wieku. Jest autorką wielu powieści i nowel o pozytywistycznym charakterze. Eliza Orzeszkowa była pisarką, której twórczość związana jest z ruchem emancypacji kobiet oraz problematyką społeczną.

W noweli „Dobra Pani” zostaje ukazana filantropia, która w ówczesnym czasie była bardzo modna. Pod przykrywką niesienia pomocy potrzebującym często kryje się nuda bądź fałsz. W takiej sytuacji znajduje się główna bohaterka noweli - Ewelina Krzycka. Znudzona dama liczy sobie około czterdziestu lat. Uroda - jej główny atut - przestała olśniewać. W poszukiwaniu rozrywki znajduje kolejny sposób na zagospodarowanie wolnego czasu - zapisuje się do Towarzystwa Dam Dobroczynnych, działającego w Onrodzie. Ongród to nazwa miasteczka, w którym rozgrywa się akcja noweli. (Orzeszkowa wymyśliła nazwę za pomocą przestawienia liter w słowie Grodno). 

Ewelina Krzycka zachwyca się małą dziewczynką o imieniu Hela. Mieszka ona w domu ubogiego murarza, otoczona miłością i dobrocią. Jednak Ewelina zabiera śliczną dziewczynkę, przerażona warunkami w jakich przebywa dziecko. Zachwyt nad dziewczynką trwa kilka lat; Heli nic nie brakuje, jada wykwitnie, wspaniale się ubiera, a także pobiera różnorodne nauki. Co najważniejsze, nieustannie jest adorowana przez swoją opiekunkę, która obdarza ją nie tylko podarkami, ale także prawdziwą miłością. 

Po kilka latach zachowanie Krzyckiej zmienia się. Staje się oziębła wobec swej wychowanki, nie poświęca jej czasu oraz ignoruje ją. Hela nie potrafi zaakceptować zmiany zachowania Pani - wysłuchuje opowieści Czernickiej - jednej z dziewcząt mieszkających w posesji Krzyckiej. Główną bohaterką historii jest dama - „dobra pani” (alter ego Krzyckiej), która w przypływach filantropii najpierw podejmuje się opieki nad ubogą szlachcianką, następnie przyjmuje pod swój dach papugę i pieska. Jednak po kilku latach pogardza stworzeniami, odrzuca je i szuka nowej zabawki. Jednak obdarzeni miłością - czy to ludzie, czy zwierzęta - nie potrafią się pogodzić z jej utratą. Kolejną osobą, której przyszło zmagać się z trudną rzeczywistością, była Hela, zmuszona powrócić do domu murarza.

Dramat Eweliny Krzyckiej polega na tym, że naprawdę pragnie nieść pomoc bliźnim. Jednak nie jest stała w swoich postanowieniach, nie potrafi zrozumieć, że miłości nie można kupić czy sprzedać - a ponadto - że miłością nie można żonglować i pogardzać. 

Podobne wypracowania do Eliza Orzeszkowa „Dobra Pani” - opracowanie noweli