Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Dobra Pani” - opracowanie noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Eliza Orzeszkowa to powieściopisarka żyjąca w XIX wieku. Jest autorką wielu powieści i nowel o pozytywistycznym charakterze. Eliza Orzeszkowa była pisarką, której twórczość związana jest z ruchem emancypacji kobiet oraz problematyką społeczną.

W noweli „Dobra Pani” zostaje ukazana filantropia, która w ówczesnym czasie była bardzo modna. Pod przykrywką niesienia pomocy potrzebującym często kryje się nuda bądź fałsz. W takiej sytuacji znajduje się główna bohaterka noweli - Ewelina Krzycka. Znudzona dama liczy sobie około czterdziestu lat. Uroda - jej główny atut - przestała olśniewać. W poszukiwaniu rozrywki znajduje kolejny sposób na zagospodarowanie wolnego czasu - zapisuje się do Towarzystwa Dam Dobroczynnych, działającego w Onrodzie. Ongród to nazwa miasteczka, w którym rozgrywa się akcja noweli. (Orzeszkowa wymyśliła nazwę za pomocą przestawienia liter w słowie Grodno). 

Ewelina Krzycka zachwyca się małą dziewczynką o imieniu Hela. Mieszka ona w domu ubogiego murarza, otoczona miłością i dobrocią. Jednak Ewelina zabiera śliczną dziewczynkę, przerażona warunkami w jakich przebywa dziecko. Zachwyt nad dziewczynką trwa kilka lat; Heli nic nie brakuje, jada wykwitnie, wspaniale się...

Podobne wypracowania