Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Dobra Pani” - problematyka noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Eliza Orzeszkowa to pozytywistyczna pisarka żyjąca w XIX wieku. Tematyka jej noweli oraz powieści oscylowała wokół problematyki społecznej. Nowele buduje Orzeszkowa zgodnie z wymogami prozy realistycznej; opisane zjawiska mają charakter przyczynowo-skutkowy, język postaci jest dostosowany do ich wieku i pozycji społecznej, a wykreowany świat jest bardzo bliski rzeczywistemu.

Problematyka noweli „Dobra Pani” oscyluje wokół fałszywej filantropii. Pod koniec XIX wieku zapanowała swoista moda na filantropię, czyli na udzielanie pomocy innym ludziom. Powstawały specjalne towarzystwa i zgrupowania, mające na celu zjednoczenie ludzi niosących pomoc innym. Jednak taka forma wsparcia służyła bardziej ofiarodawcom niż darczyńcom. 

Tytułowa bohaterka - Ewelina Krzycka - jest znudzoną, czterdziestoletnią wdową, która jest jedną z członkiń Towarzystwa Dam Dobroczynnych. W związku z działalnością w stowarzyszenia wynajduje ubogą dziewczynkę - Helę, którą otacza miłością i opieką. Dziewczynka rośnie, pobiera nauki, rozwija talent muzyczny, zachwyca taktem i urodą. Podróżuje, poznaje świat i ludzi. Jednak wkrótce ma przyjść kres tego radosnego czasu - zainteresowanie Krzyckiej nagle maleje, potem przeradza się w obojętność,...

Podobne wypracowania