Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Dobra Pani” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Eliza Orzeszkowa jest pozytywistyczną pisarką, autorką wielu powieści i noweli. Żyła w XIX wieku, a w jej twórczości przejawiały się ówczesne tendencje. W noweli „Dobra Pani” ukazuje problematyką fałszywej filantropii. Pod koniec XIX wieku zapanowała swoista moda na niesienie pomocy innym. Odbywało się to spektakularnie, przynosząc bardziej splendor ofiarodawcom niż zyski potrzebującym.

Tytułową bohaterką jest Ewelina Krzycka - czterdziestoletnia wdowa, swego czasu urodziwa. W życiu kierowała się fałszywą filantropią - z nudów i dla własnej satysfakcji szukała osób, którym mogłaby pomóc. Swoją urodą i czarującym zachowaniem zdobywała miłość owych istot, aby po kilku latach - znudzona i zniechęcona - porzucić je i odszukać kolejną „ofiarę”. Los taki spotkał Czernicką, papugę, pieska i - ostatecznie - także Helkę. 

Hela jest śliczniutką, małą dziewczynką, którą pewnego dnia Krzycka - zachwycona urodą dziecka - zabrała do swoich salonów z ubogiej chaty murarza Jana. Hela wyróżnia się talentem muzycznym, inteligencją, radością, wrażliwością i dobrocią. W apartamentach Krzyckiej nie zapomina o swoich krewnych, często posyła im podarunki. Jednak postawa i zachowanie pani Eweliny...

Podobne wypracowania