Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Tomasz Gross - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Tomasz Gross to współczesny socjolog, autor wielu kontrowersyjnych książek związanych z tematyką Żydowską. Urodził się w 1947 roku w Warszawie w rodzinie intelektualistów o lewicowych poglądach. W późniejszym okresie studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Na okres jego studiów przypadają marcowe protesty (w 1968), w które studenci warszawscy byli bardzo mocno zaangażowani. W zamieszkach na ulicach miasta uczestniczy także Gross. Rok później cała rodzina emigruje do USA. Tomasz Gross kontynuuje naukę na Uniwersytecie Princeton, na którym obecnie jest profesorem. Doktorat obronił na Uniwersytecie w Yale. 

Początkowo Tomasz Gross publikuje książki naukowe. Jest cenionym historykiem i wykładowcą. Od 1998 rozpoczyna wydawanie esejów i publikacji książkowych, których treść budzi wiele kontrowersji w polskim środowisku. Wielu historyków i intelektualistów nie potrafi się pogodzić z punktem widzenia Tomasza Grossa, który z premedytacją ukazuje grzechy i grzeszki Polaków, nie wysilając się na obiektywne spojrzenie na przeszłość.

Pierwszą publicystyczną książką Grossa była - z 1998 roku - „Upiorna dekada: trzy eseje o stereotypach na temat Żydów,...

Podobne wypracowania