Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Andrzejewski „Bramy raju” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Jerzego Andrzejewskiego pt.: „Bramy raju” powstała w 1960 roku, stanowiąc pewnego rodzaju rozrachunek autora z systemem komunistycznym, zdemaskowanym już w obłudzie i zaprzeczeniu ideom, jakie głosił u swych źródeł. Pisarz poczuł się rozczarowany konstatacją tego, jak dalece czynnik ludzki, a więc indywidualne interesy, polityka i zwykła egoistyczna nienawiść są w stanie zdeformować nawet najczystsze, najszczytniejsze idee, w które szczerze wierzył na początku swojej drogi twórczej.

Zobrazowaniu tego typu deziluzji służy konstrukcja historii o krucjacie dziecięcej z 1212 roku, odwołująca się do rzeczywistego, historycznego wydarzenia w postaci nietypowej pielgrzymki do Jerozolimy, która dzięki niewinności i czystości swoich uczestników miała zapewnić chrześcijanom odkupienie po rzezi dokonanej w Bizancjum. Andrzejewski podjął się jednak daleko idącej beletryzacji tego tematu, rozbijając go na spowiedź głównych bohaterów, których motywacje okazują się zupełnie niezgodne z ogólnie założonym celem krucjaty i wiązanymi z nią nadziejami na moralne oczyszczenie członków całej wspólnoty Kościoła. Spowiedzi dziecięcych bohaterów przysłuchuje się stary franciszkanin, który...

Podobne wypracowania