Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Apokalipsa św. Jana - Motyw zagłady w „Apokalipsie” św. Jana. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Apokalipsa” jest księgą, która opisuje nadejście Sądu Ostatecznego. Motyw końca świata nie pojawia się tylko w tej części Pisma Świętego. W Starym Testamencie również możemy znaleźć odniesienia „apokaliptyczne”, np. u Daniela, Ezechiela czy Izajasza. Samo słowo „apokalipsa” oznacza „objawienie”, w tym wypadku - losów końca ludzkości. Stary świat ma ulec zagładzie, a na jego miejsce powstanie Państwo Boże - Nowe Jeruzalem.

Na kartach biblijnego „Objawienia” istnieje niewiele znaków, które moglibyśmy odczytywać dosłownie. Także elementy związane bezpośrednio z zagładą nie mają prostej wykładni. Musimy bowiem pamiętać, iż „Apokalipsa” jest dziełem przesiąkniętym symbolami, które nie znajdują jednoznacznego wyjaśnienia.

W rozdziale szóstym przedstawiony został Baranek, który kolejno otwiera siedem pieczęci. Przy złamaniu pierwszej z nich, na świecie pojawiają się Jeźdźcy na koniach - białym, rudym, czarnym i bladym. Oznaczają one kolejno: Chrystusa, wojnę, głód i śmierć. Trzy ostatnie to klęski, które od zawsze budziły strach ludzkości. Nic więc dziwnego, że początek „Apokalipsy” obrazuje właśnie te nieszczęścia,...

Podobne wypracowania