Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Apokalipsa” św. Jana, „Piosenka o końcu świata” Czesława Miłosza - porównanie wizji końca świata w utworach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Czesława Miłosza pt.: „Piosenka o końcu świata” nawiązuje w treści do „Apokalipsy” św. Jana, jednak nie powtarza motywów zawartych w „Objawieniu”. Jest on polemiką z zawartymi w Biblii wizjami i przedstawia inną wersję wydarzenia.

Jak wiadomo, „Apokalipsa” przedstawia dzień Sądu Ostatecznego. W dość ponurych barwach Ewangelista nakreśla obraz nadejścia wielkich kataklizmów, nieszczęść i plag, pogrążających ziemię w ogniu i doprowadzających do jej totalnego zniszczenia. Ludzie, którzy postępowali według przykazań, zamieszkają w Nowym Jeruzalem, niesprawiedliwych zaś pochłonie otchłań utożsamiana z piekłem.

Św. Jan opowiada nam więc o końcu świata, który ma być kresem dotychczasowego istnienia planety. Po dniu Sądu nic nie pozostanie, gdyż aby powstało nowe królestwo Boże, stary świat musi zostać doszczętnie zniszczony.

Inaczej Miłosz. W „Piosence o końcu świata” nie dostrzeżemy trzęsień ziemi, plagi szarańczy ani deszczu meteorytów. Mamy za to opis pogodnego, niczym nie wyróżniającego się dnia, w którym każdy wypełnia powierzone mu prace, a wszystko toczy się w sposób najzwyklejszy, najbardziej naturalny.

Już sam tytuł...

Podobne wypracowania