Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw miłości w „Pieśni nad Pieśniami” - miłość sakralna a miłość świecka - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Cała piękna jesteś, przyjaciółko moja” - cóż za niezwykłe zdanie. Kto może tak powiedzieć o innej osobie? Ktoś zafascynowany jej widokiem, ktoś mocno spoufalony z odbiorcą tego niecodziennego komplementu. A „Pieśń nad Pieśniami” to przecież nic innego jak tylko sztuka komplementowania się nawzajem przez kochanka i kochankę.

W całej Biblii, w obu Testamentach, jest tylko jedna księga, która w opinii wielu nie powinna wchodzić w skład Pisma Świętego. Wiele wydań najświętszej Księgi chrześcijaństwa nie zawiera jej wcale, wiele odłamów protestanckich nie uznaje jej za natchnioną. Ani jeden raz nie pada w niej bezpośrednia wzmianka o Bogu, narodzie wybranym, o doktrynie religijnej. W rzeczywistości pieśń ta stanowi utwór erotyczny o banalnej - z punktu współczesnego czytelnika - fabule. A jednak wertując Pismo i przeglądając wszystkie 72 księgi, to właśnie „Pieśń nad Pieśniami” zajmuje jedno z wyjątkowych miejsc i jest jednym z najbardziej wyróżnionych dzieł literatury wszystkich czasów i wszystkich narodów.

Księga przypisywana jest Salomonowi, niemniej pewne jest, że nie może być to prawdą. Podobnie jak i inne księgi, których autorstwo przypisywane jest tej postaci,...

Podobne wypracowania