Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” - Wizerunek Śmierci w „Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wizerunek śmierci towarzyszył ludzkości od wieków. Jedną z ciekawych prób jego przedstawienia stanowi „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” napisana przez anonimowego twórcę.

Śmierć znajdowała się w centrum rozważań średniowiecznych, co było związane z nauką Kościoła. Miała ona budzić grozę i lęk, prowadzić do refleksji nad życiem i wzbudzeniu chęci zmiany swojego postępowania. Fizjonomia śmierci miała być ze wszech miar odrzucająca; przedstawiano ją jako ciało ludzkie w trakcie rozkładu lub jako szkielet.

W gotyckiej sztuce, która dominowała w średniowieczu, pojawiają się przedstawienia śmierci, które można określić jako „realistyczne” i symboliczne. „Realizm” pierwszej grupy polega na ukazywaniu rozkładającego się ciała, wnętrzności, toczącego je robactwa. Z kolei symboliczne dzieła zajmowały się „tańcem śmierci”, gdzie chodząca (właściwie tańcząca) personifikacja śmierci przedstawiona jest w postaci kościotrupa, wraz z którym tańczą przedstawiciele wszystkich stanów społecznych (równość wobec śmierci).

Literatura polska może się pochwalić średniowiecznym poematem traktującym o problematyce śmierci. Jest to „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”....

Podobne wypracowania