Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Księgi Koheleta - „Wszystko to marność nad marnościami” według Księgi Koheleta - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Księga Koheleta”, „Księga Kaznodziei”, „Księga Eklezjastesa”, „Księga Mądrości Salomona” - wiele nazw, jedna księga. Wiele nazw, a jedna wartość i jedna treść, niezależna od tłumaczeń i rodzajów chrześcijaństwa. 

„Vanitas vanitatum et omnia vanitas”, czyli „marność nad marnościami i wszystko marność”. Znany powszechnie cytat został zaczerpnięty z pierwszych wersów tego biblijnego dzieła. Jest on motywem przewodnim przyświecającym utworowi, który przewija się w różnych jego fragmentach. Motyw wanitatywny uderza z kart księgi: spójrzcie, jakąż marnością jest to, za czym tak gonicie, jak mało znaczy to, czego pożądacie... Czym jednak dokładnie jest marność?

Odwrócę to pytanie, wówczas odpowiedź będzie dokładniejsza: co nie jest marnością? Jedyną rzeczą, która nie zasługuje na to miano, jest zawartość serca ludzkiego, treść jego duszy. Wszelka materia jest marnością, każde bogactwo jest marne. Zasługi i dokonania nic nie znaczą. To nie jest waluta miła Bogu.

Kiedyś usłyszałem przypowiastkę o profesorze, który za pomocą pomarańczy, orzechów laskowych i maku pokazał, czym jest życie i jego priorytety. Gdy pojemnik...

Podobne wypracowania