Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Problem ludzkiej egzystencji na podstawie Księgi Hioba - refleksja nad przesłaniem księgi biblijnej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Człowiek w ciągu swojego życia przeżywa wiele dylematów. Zastanawia się, czy to, co robi, ma sens, czy rzeczy, które mu się przydarzają, prowadzą do czegoś, czy może on sam jest tylko zabawką w rękach losu.

Hiob nie miał namacalnych dowodów na istnienie Boga, a jedynie fakty: stratę dobytku i śmierć dzieci. Nie wiedział, dlaczego te nieszczęścia właśnie jemu się przydarzyły, nie dostawał żadnej odpowiedzi na zadawane Bogu pytania. Wszystko zdawało się obracać przeciwko niemu, strofowała go własna żona, przyjaciele także zawiedli. Hiob mógł się poddać, jednak uparcie trwał przy swoim zdaniu. Jego historia stanowi wielką lekcję wytrwałości i pewności, którą czasami bardzo trudno zachować w krytycznych sytuacjach.

Bohater omawianej księgi żył sprawiedliwie i w zgodzie ze wszystkimi, jednak spadły na niego nieszczęścia, które mogłyby stanowić karę dla największego przestępcy. Hiob nie był niczemu winien, mimo to stracił wszystko, co posiadał.

Wydaje się to niesprawiedliwe, jednak Księga Hioba” uczy nas rozumowania nie tylko w kategoriach zero-jedynkowych. Czasami złoczyńcom żyje się lepiej, prowadzą oni długie życie i unikają kary za swoje postępowanie. I z drugiej strony – tym, którzy starają się...

Podobne wypracowania