Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Księga Hioba - Na czy polega tragizm Hioba? Opracowanie

Biblia od zawsze uczy nas, że za dobre uczynki będziemy wynagrodzeni, za złe natomiast ukarani. Na tym polega sprawiedliwość i sens moralności w życiu. „Księga Hioba” jest na tyle wyjątkowa, że przedstawia nam alternatywną wersję Boskiej sprawiedliwości i przekonuje, że jakkolwiek beznadziejna byłaby nasza sytuacja, nadejdzie jej rozwiązanie.

Historia Hioba nie jest typową opowieścią o nagrodzie za dobro i karze za zło. Tragizm bohatera polega właśnie na tym, że przez całe życie starał się wypełniać Boskie przykazania, nie uchybić im w żadnej kwestii, nie wywyższać się ze względu na swój majątek, ale pozostawać skromnym i uniżonym wobec Pana, a mimo to - spotkały go nieszczęście i ból.

Hiob zachowywał się jak wzorowy chrześcijanin i za to był nagradzany przez Boga. Jednak w pewnej chwili wszystko, co do tej pory otrzymał - chociaż zachowanie Hioba nie uległo zmianie, wszystko - zostało mu odebrane, co więcej - zesłana została na niego choroba.

Wydawać by się mogło, że kara Boska dotknęła Hioba za jego utajone grzechy i tak właśnie myśleli przyjaciele. Jedynie on sam był przekonany o własnej niewinności i cierpliwie znosił męki wierząc, że nie są one bezcelowe. Nie zgrzeszył bowiem, a Bóg nie nakłada kar na sprawiedliwych, więc to, co mu się przydarzało, musiało mieć jakiś inny cel.

Istotnie, Bóg tylko wystawił na próbę wiarę Hioba, a ta okazała się niezachwiana. Mężczyzna poznał jednak, jak słabi są jego przyjaciele i zmienna żona. Uzmysłowił sobie, że w czasie nieszczęścia nie może tak naprawdę liczyć na swoich bliskich.

Hiob zyskał dzięki swojej wierze dwa razy więcej bogactw, niż miał na początku. Jednak kolejny tragiczny aspekt jego egzystencji polega na tym, że bezpowrotnie utracił to, co jest niepowtarzalne. Owszem, miał kolejną dziesiątkę potomstwa, jednak każdy kochający rodzic powie, że nic nie zastąpi zmarłego dziecka, nawet jeśli kolejne byłoby niesłychanie dobre, zdolne i piękne.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, z całą pewnością możemy stwierdzić, iż Hiob posiada cechy postaci tragicznej.

Podobne wypracowania do Księga Hioba - Na czy polega tragizm Hioba? Opracowanie