Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Księga Hioba - Na czy polega tragizm Hioba? Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Biblia od zawsze uczy nas, że za dobre uczynki będziemy wynagrodzeni, za złe natomiast ukarani. Na tym polega sprawiedliwość i sens moralności w życiu. „Księga Hioba” jest na tyle wyjątkowa, że przedstawia nam alternatywną wersję Boskiej sprawiedliwości i przekonuje, że jakkolwiek beznadziejna byłaby nasza sytuacja, nadejdzie jej rozwiązanie.

Historia Hioba nie jest typową opowieścią o nagrodzie za dobro i karze za zło. Tragizm bohatera polega właśnie na tym, że przez całe życie starał się wypełniać Boskie przykazania, nie uchybić im w żadnej kwestii, nie wywyższać się ze względu na swój majątek, ale pozostawać skromnym i uniżonym wobec Pana, a mimo to - spotkały go nieszczęście i ból.

Hiob zachowywał się jak wzorowy chrześcijanin i za to był nagradzany przez Boga. Jednak w pewnej chwili wszystko, co do tej pory otrzymał - chociaż zachowanie Hioba nie uległo zmianie, wszystko - zostało mu odebrane, co więcej - zesłana została na niego choroba.

Wydawać by się mogło, że kara Boska dotknęła Hioba za jego utajone grzechy i tak właśnie myśleli przyjaciele. Jedynie on sam był przekonany o własnej niewinności i cierpliwie znosił męki wierząc, że nie są one bezcelowe. Nie zgrzeszył bowiem, a Bóg nie nakłada kar na sprawiedliwych,...

Podobne wypracowania