Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rubens „Prometeusz skowany” - opis obrazu, interpretacja

Peter Paul Rubens, Prometeusz skowany, Prometeusz skowany opis obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Peter Paul Rubens jest jednym z najbardziej znanych malarzy okresu baroku. Ten flamandzki malarz zasłynął z przedstawiania scen mitologicznych, religijnych, a także portretów. Był także nadwornym malarzem królowej Francji z rodu Medyceuszy - Marii Medycejskiej.

Jego dzieło pt.: „Prometeusz skowany” przedstawia scenę, kiedy tytułowy bohater mitu cierpi atakowany przez orła, który wyjada mu wątrobę. Mitologia opowiada nam o poświęceniu mitologicznego tytana: za cenę ofiarowania ludziom ognia, który do tej pory należał do bogów, Prometeusz został przykuty do skał Kaukazu, gdzie zesłany przez mściwego Zeusa orzeł (według innych wersji - sęp) codziennie wygryzał mu wątrobę, a ta następnego dnia odrastała.

Centralną partię obrazu stanowi właśnie ciało Prometeusza przykutego do skały. Będąc jaśniejszą „plamą”, wyraźnie odcina się ono od tła pozostającego w tonacji ciemnej i zgaszonej. Korespondują tutaj ze sobą jaśniejsze elementy - kawałek materiału, na którym leży tytan oraz upierzenia orła.

Wyraźna pozostaje jedynie główna scena. Tło to zamglone przedstawienie bliżej niezidentyfikowanego miasta, majaczącego w dole i samotnego drzewa rosnącego na skale, do której przykuty jest Prometeusz.

Zachmurzone...

Podobne wypracowania