Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tragizm Makbeta - czy Makbet jest bohaterem tragicznym? - William Szekspir „Makbet”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Postać Makbeta zapisała się w historii światowej literatury jako symbol bezkompromisowej, pozbawionej moralnych zahamowań walki o władzę, której skutki okazują się wyniszczające dla psychiki jednostki, pociągając za sobą konieczność coraz to nowych zbrodni i ciągłego strachu o utrzymanie zdobytej tak ogromnym kosztem pozycji. Tragizm szekspirowskiego bohatera został jednak zawarty przede wszystkim w konstatacji jałowości jego działań w konfrontacji z nieobliczalnym fatum, które kieruje losami człowieka w sposób niezależny od jego woli.

W pierwszych scenach renesansowego arcydramatu poznajemy Makbeta jako dzielnego rycerza i wiernego poddanego króla Dunkana, dla którego bez wahania poświęca własne życie w heroicznej walce z o wiele liczniejszym najeźdźcą. Bohater nie marzy jeszcze wówczas o władzy wykraczającej poza jego szlachecki majątek, nie licząc nawet i na te zaszczyty, którymi król obdaruje go w uznaniu zasług w obronie Szkocji. Szaleńcze ambicje budzi w nim dopiero spotkanie z czarownicami, które przepowiadają powracającemu z bitwy rycerzowi objęcie tronu, uzmysławiając tym samym prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzeń, o jakich nie śnił wcześniej w najśmielszych snach.

Scena zaznajomienia...

Podobne wypracowania