Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety krymskie” - „Burza” - środki stylistyczne, budowa sonetu

W 1823 roku miał miejsce proces wytoczony przez carskie służby członkom Towarzystwa Filomatów, w wyniku którego jego członkowie zostali zesłani do Rosji. Wśród nich znalazł się również Adam Mickiewicz, wykorzystując pobyt w Odessie na podróże po całym Krymie. Ich efektem stał się cykl „Sonetów krymskich” wydany po raz pierwszy w 1826 roku, w ramach którego poeta zawarł tryptyk utworów o tematyce marynistycznej, jakiego zamknięcie i niejako podsumowanie zrealizowało się w postaci sonetu pt. „Burza”.

Konstrukcja wiersza odpowiada koncepcji gatunkowej sonetu – składa się z czterech strof, w ramach których trzy pierwsze pełnią rolę opisową, a ostatnia zawiera refleksję wypływającą z zarysowanej wcześniej sytuacji. Zgodnie z tytułem dwa początkowe tetrastychy „Burzy” opisują w niezwykle plastyczny i ekspresyjny sposób zjawisko morskiego sztormu z perspektywy pasażerów statku wydanego na pastwę żywiołu. Pierwsza z końcowych tercyn opisuje natomiast przerażenie ludzi w obliczu zjawisk natury, których nie można w żaden sposób powściągnąć, powstrzymać przed niszczycielskim szałem, wobec czego jedynym, co można jeszcze zrobić, jest modlenie się o „odegnanie...

Podobne wypracowania