Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Morcinek „Łysek z pokładu Idy” - zadania i warunki pracy górników. Opis

Opowiadanie Gustawa Morcinka pt.: „Łysek z pokładu Idy” stanowi część bardzo bogatego zbioru twórczości tego pisarza poświęconego opisom Śląska i pracy w kopalni, której sam doświadczył w młodości. Utwór został utrzymany w realiach z początku XX wieku, kiedy górnictwo w Polsce pozostawało jeszcze na bardzo niskim poziomie technologizacji, co składało cały ciężar pracy na barki człowieka i – tak, jak zostało to opisane w „Łysku” – pomagających mu zwierząt.

W zasadzie cała fabuła opowiadania skupia się na postaci konia, którego sprowadzono do podziemnego szybu w celu ciągnięcia wózków wypełnionych węglem wydobytym w pokładzie Idy i ich transportu do dalszych korytarzy. Opisów pracy samych górników jest tu niewiele, przeważnie pojawiają się w kontekście współpracy pomiędzy Łyskiem, a Kubokiem:

„Na przedzie szedł krzywy Kubok, w prawej dłoni kolebał z lekka światłem, lewą dłonią zaś przytrzymywał Łyska za uzdę przy pysku. Pół kroku za nim szedł ciężko Łysek, kolebiący się za każdym stąpnięciem, a za Łyskiem klekotały wagoniki, zbyrczały łańcuchami, dzwoniły tępo i kwiczały nie nasmarowanymi kółkami.”

Z lektury czerpiemy dosyć...

Podobne wypracowania