Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kordian jako Winkelried - scharakteryzuj i opisz bohatera na podstawie dramatu Słowackiego

„Kordian” Juliusza Słowackiego został napisany w 1833 r. w Szwajcarii. Twórców romantyzmu inspirowały wielkie postaci, których heroiczne dokonania potrafiły zmienić bieg historii. Także polski poeta bardzo mocno zapatrywał się w takiego człowieka - w Winkelrieda. Był to średniowieczny bohater Szwajcarii, który podczas bitwy pod Sempach ruszył do natarcia z okrzykiem: „droga dla wolności!”. W ten sposób skierował na siebie uderzenie nieprzyjaciela, a w wyłamane szyki mogli uderzyć Szwajcarzy. Poświęcenie Winkelrieda stało się więc symbolem oddania dla ojczyzny.

Kiedy poznajemy Kordiana, jest on postacią bardzo odległą od heroicznego Szwajcara. Widzimy go jako dręczonego przez „jaskółczy niepokój” młodzieńca, którego życie pozbawione jest barw i emocji. Zupełnie nie zapowiada to, że mógłby stać się on w przyszłości bohaterem narodowym. Jednakże po odbytych przez niego podróżach, uświadomił sobie, że świat nie jest miejscem takim, jakim je sobie wyobrażał. Wtedy narodziła się jego nowa idea - poświęcenie życia za ojczyznę. Kordian zdecydował, że spróbuje dokonać tego, co dotychczas nie udało się nikomu - zamordować cara. Gdyby rzeczywiście udało mu się to uczynić, otworzyłby przed narodem ścieżkę prowadzącą ku wolności. Byłby więc niczym Winkelried - ponosząc jednostkową ofiarę, przysłużyłby się sprawie ogółu. Oczywiście zamiary Kordiana spełzły na niczym, a jego klęska stała się o tyle spektakularna, że sam był jej sprawcą. W tej postaci połączyły się dwie przeciwstawne siły - bohaterska (możemy kojarzyć ją właśnie z Winkelriedem) oraz refleksyjno - introwertyczna (ją utożsamiać można z Werterem).

W dramacie Słowackiego dostrzec można różnorakie aluzje do postaci szwajcarskiego bohatera narodowego. Zwróćmy uwagę na próbę, przed którą został postawiony Kordian. Jego zadaniem było przeskoczyć konno nad piramidą bagnetów. Winkelried wg przekazów historycznych miał przyjąć na własną pierś ostrza habsburskich włóczni, co umożliwiło przełamanie szyków nieprzyjaciela. Jednakże Kordianowi udaje się przeskoczyć nad przeszkodą, a otwarta kompozycja utworu nie rozstrzyga jego dalszych losów. Być może w ten sposób Słowacki dał odbiorcom do zrozumienia, że nie wystarczy jeden bohaterski Winkelried, jeśli nie ma za sobą całego narodu.

Kordian chciał stać się wielkim bohaterem, lecz na przeszkodzie stanęła jego złożona osobowość. Pragnienie odważnego działania zostało zakłócone przez jego wewnętrzne rozterki. Jednakże w pewnym etapie swego życia zdecydowanie był on bohaterem winkelriedycznym - wtedy, kiedy pogodził się ze swą indywidualną ofiarą, byle poprawić warunki życia swego narodu.

Podobne wypracowania do Kordian jako Winkelried - scharakteryzuj i opisz bohatera na podstawie dramatu Słowackiego