Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kordian jako Winkelried - scharakteryzuj i opisz bohatera na podstawie dramatu Słowackiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kordian” Juliusza Słowackiego został napisany w 1833 r. w Szwajcarii. Twórców romantyzmu inspirowały wielkie postaci, których heroiczne dokonania potrafiły zmienić bieg historii. Także polski poeta bardzo mocno zapatrywał się w takiego człowieka - w Winkelrieda. Był to średniowieczny bohater Szwajcarii, który podczas bitwy pod Sempach ruszył do natarcia z okrzykiem: „droga dla wolności!”. W ten sposób skierował na siebie uderzenie nieprzyjaciela, a w wyłamane szyki mogli uderzyć Szwajcarzy. Poświęcenie Winkelrieda stało się więc symbolem oddania dla ojczyzny.

Kiedy poznajemy Kordiana, jest on postacią bardzo odległą od heroicznego Szwajcara. Widzimy go jako dręczonego przez „jaskółczy niepokój” młodzieńca, którego życie pozbawione jest barw i emocji. Zupełnie nie zapowiada to, że mógłby stać się on w przyszłości bohaterem narodowym. Jednakże po odbytych przez niego podróżach, uświadomił sobie, że świat nie jest miejscem takim, jakim je sobie wyobrażał. Wtedy narodziła się jego nowa idea - poświęcenie życia za ojczyznę. Kordian zdecydował, że spróbuje dokonać tego, co dotychczas nie udało się nikomu - zamordować cara. Gdyby rzeczywiście udało mu się to uczynić,...

Podobne wypracowania