Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miguel de Cervantes „Don Kichot” - charakterystyka Don Kichota

Don Kichot jest tytułowym bohaterem powieści Miguela de Cervantesa Saavedry. Jego prawdziwe imię to Alonso Quijano. Zubożały szlachcic mieszka w La Manczy. Jego urodzenie utraciło znaczenie polityczne. Fascynował się średniowiecznym rycerstwem. Pewnego dnia postanowił zostać jednym z nich. Przygotowywał się do tego latami. Roztrwonił majątek kupując księgi, zwoje i papirusy opowiadające o rycerzach i ich przygodach.

Jego wygląd zewnętrzny nie wskazywał na to, aby był on wielkim wojownikiem. Był chudy i wysoki, nawet kolana były bardzo szczupłe i żylaste. Jego sylwetka była spiczasta. Nie był już mężczyzną młodym. Na jego twarzy widniały zmarszczki oraz siwiejąca broda. Nos miał orli, a cerę żółta. Tak oto prezentował się Don Kichot. Na jego rycerski stan wskazywała jedynie zbroja, choć i ona daleka była od ideału pancerza średniowiecznych wojowników. Zakurzona i zardzewiałą, mimo zabiegów jej właściciela, nie odzyskała swej dawnej świetności. Szyszak pozbawiony był przyłbicy, którą błędny rycerz zrobił początkowo z papieru. Kiedy jednak okazało się, że nie zdała egzaminu, szlachcic zastąpił ją podobną, ale ty razem wykonaną z cienkiego metalu. Nie odważył się jednak sprawdzić jej wytrzymałości, gdyż bał się, że i ta (podobnie do tekturowej) ulegnie...

Podobne wypracowania