Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jadwiga Korczakowska „Spotkanie nad morzem” - charakterystyka Danusi

Danusia Gawlikówna jest bohaterką powieści „Spotkanie nad morzem”. Poznajemy ją, gdy przyjeżdża na wakacje i poznaje Elzę.

Danusia jest postacią o niezwykłej urodzie. Drobnej budowy, szczupła – wygląda bardzo delikatnie i subtelnie. Pobyt nad morzem jej służy, bohaterka pięknie się opaliła dzięki spacerom po plaży. Wiemy również, że dziewczynka ma pewne problemy zdrowotne, często choruje, a ostatnio przeszła anginę.

Danusia stanowi dla czytelnika swoistą zagadkę. Z jednej strony jest zarozumiała, trochę zbyt pewna siebie, potrafi jednak zaprzyjaźnić się z niewidomą Elzą. Myślę, iż znajomość z nową koleżanką korzystnie wpłynęła na Danusię. Początkowo dziewczynka nie była zadowolona ze swoich wakacji, nie podobała się jej plaża ani morze. Lubiła samotność, ale tu wydawało jej się zbyt pusto i cicho. Trochę obrażona z powodu nieudanego wyjazdu, nie szukała towarzystwa innych dzieci, sama spacerowała po plaży, sama się także bawiła. Wydaje nam się trochę wyniosła, ma o sobie zbyt wygórowane mniemanie. Źle myśli o miejscu, w którym się znalazła, jest prawie przez cały czas niezadowolona. Zauważamy jej zarozumiałość, kiedy bawi się sama, ponieważ uważa, iż jest samowystarczalna.

Wszystko to jednak zmienia się, gdy Danusia poznaje Elzę. Kalectwo dziewczynki nie daje jej spokoju, bohaterka serdecznie współczuje sierocie, zastanawia się nawet nad niesprawiedliwością świata, jest to dla niej zupełnie nowa sytuacja. Zaczyna spędzać czas z Elzą, czuje, iż powinna się nią zaopiekować i zapewnić się jakieś rozrywki. Ta znajomość okazuje się dla Danusi bardzo ważna, dziewczynka nabiera pokory wobec życia. Dostrzega naprawdę ważne rzeczy, skupia się na tym, co istotne. Dzięki przyjaźni z Elzą odkrywa swoją wrażliwą, dobrą stronę. Przestaje być zarozumiała, wręcz przeciwnie – pragnie pomagać innym i być dla swojej koleżanki oparciem. Jednocześnie zaczyna doceniać życie, ponieważ bierze przykład z Elzy. Przestaje marudzić i postanawia widzieć w życiu także dobre strony.

Uważam, iż dzięki nowej przyjaźni Danusia przechodzi wewnętrzną przemianę. Poznajemy ją bowiem jako zarozumiałą, nieco egoistyczną dziewczynkę. Ale wakacje spędzone nad morzem nauczyły ją bardzo wiele. Zrozumiała, że w życiu ważna jest przyjaźń, że dobrze i miło jest pomagać innym, a najlepiej spędzać czas w towarzystwie osób bliskich. Myślę, że Danusia zmieniła się na lepsze dzięki Elzie.

Podobne wypracowania do Jadwiga Korczakowska „Spotkanie nad morzem” - charakterystyka Danusi