Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Wstęp do bajek” - interpretacja i analiza utworu

„Wstęp do bajek” to utwór wydany w pierwszym tomie „Bajek i przypowieści” Ignacego Krasickiego, który ukazał się w druku w 1779 roku. Już ten fakt oraz treść czyni ze „Wstępu do bajek” programowy manifest twórczości Krasickiego. Poeta określa swoje zainteresowania i tematy, jakimi będzie się zajmował.

Utwór składa się z wyliczenia typów ludzkich (młody, stary) oraz różnych zawodów i profesji (szewc, celnik, żołnierz, autor, pisarz, bogacz). Wszyscy oni określeni są jako postaci idealne: bogacz dzieli się majątkiem, celnik nie kradnie, szewc nie pije, autor cieszy się z powodzenia innego literata, poeta nie zmyśla, a żołnierz nie zajmuje się rabunkiem i napaściami. Młodzieniec żyje wstrzemięźliwie, a starzec nie poucza innych i nie zrzędzi. Krasicki opisuje idealne typy ludzkie, pozbawione wad, jakich można się po nich spodziewać. Nieprzypadkowo pisze o celniku, który nie kradnie - przedstawiciele tego zawodu znani byli ze złodziejstwa. Szewcy pili na umór, żołnierze w czasach wojny zajmowali się nie tylko walką, ale i rabunkami. Ludzie współcześni Krasickiemu doskonale zdawali sobie z tego sprawę. Mimo wszystko,czytając o tym w bajce, mogli uwierzyć, że autor opisuje...

Podobne wypracowania