Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - opracowanie, problematyka powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Ferenca Molnara pt.: „Chłopcy z Placu Broni” opowiada o losach grupy chłopców mieszkających w Budapeszcie na Węgrzech. Akcja rozgrywa się głównie na tytułowym Placu Broni, również w szkole, do której chłopcy uczęszczają, w Ogrodzie Botanicznym i w mieszkaniu jednego z chłopców, Nemeczka. Czas akcji to marzec roku 1889. Bohaterowie dzielą się na dwa wrogie wobec siebie obozy – do obozu Placu Broni należą: Jonasz Boka (przywódca), Ernest Nemeczek, Czele, Czokanosz, Kolnay, Barabasz, Deżo Gereb, Weiss, Rychter. Do obozu ich przeciwników – chłopców z Ogrodu Botanicznego, tak zwanych „Czerwonych Koszul” – należą: Feri Acz (przywódca), bracia Pastorowie, Sebenicz, Wendauer.

Książka opowiada o wartościach nieustannie obecnych w życiu jej bohaterów. Największą z tych wartości jest dla nich Plac – symbol małej ojczyzny, miejsce szczególne. Tam chłopcy czują się wolni, niezależni od dorosłych, tam też przychodzą bawić się; właśnie tego Placu gotowi są bronić ze wszystkich sił. Akcja powieści nabiera szybkiego tempa w momencie, w którym pojawia się zagrożenie – wrogowie (grupa chłopców z Ogrodu Botanicznego, „Czerwonych Koszul”)...

Podobne wypracowania