Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Tadeusz” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W noweli zatytułowanej „Tadeusz” Eliza Orzeszkowa porusza charakterystyczną dla swej twórczości tematykę codziennego życia ludzi bezbronnych wobec panujących warunków społecznych i doświadczanych przez los z ich powodu. W tym przypadku opowiada o rodzinie ubogich chłopów, czyniąc osią konstrukcyjną całego utworu wątek dziecięcy, który z racji opowiadania o istotach bezbronnych na wszelkich możliwych płaszczyznach egzystencji znalazł wśród jej opowiadań miejsce szczególne.

Nowela została opatrzona podtytułem „Obrazek wiejski”, który sugeruje lekką treść utworu i jego szkicowy, nastawiony na wrażenia estetyczne charakter. Jego treść okaże się jednak tragiczna, dzięki czemu podtytuł nabierze ironicznego, w pewnym sensie nawet oskarżycielskiego tonu wobec uwarunkowań społecznych, które złożyły się na opisaną tutaj historię.

Jej głównym bohaterem jest tytułowy Tadeusz - dwuletni, długo wyczekiwany synek Chwedory i Klemensa zatrudnionych przy pracach gospodarskich w pobliskim dworze. Narrator opisuje chłopca jako „anioła pokoju”, jego pojawienie się zmieniło bowiem diametralnie stosunki panujące pomiędzy rodzicami, wprowadzając w nie prawdziwą miłość, wzajemny szacunek...

Podobne wypracowania