Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Topos Ojczyzny-okrętu - opracowanie, geneza, przykłady z literatury

Topos ojczyzny-okrętu po raz pierwszy w literaturze pojawił się w starożytności w wierszu Horacego pod tytułem „Ojczyzna okrętem”. To właśnie ten motyw przywrócił do życia Piotr Skarga, naczelny kaznodzieja dworu królewskiego w czasach renesansu. Dzięki toposowi ojczyzny-okrętu ukazał aktualną sytuację Rzeczypospolitej, która chyliła się ku upadkowi.

Topos ten pojawia się w słynnych kazaniach sejmowych Skargi (niewygłoszonych za jego czasów w sejmie, do którego były adresowane), a dokładniej w kazaniu wtórym – „O miłości ku ojczyźnie i o pierwszej chorobie Rzeczypospolitej, która jest z nieżyczliwości ku ojczyźnie”. Skarga pisze „Gdy okręt tonie, a wiatry go przewracają, głupi tłomoczki i skrzynki swoje opatruje i na nich leży, a do obrony okrętu nie idzie, i mniema, że się sam miłuje, a on się sam gubi. Bo gdy okręt obrony nie ma, i on ze wszystkim, co zebrał, utonąć musi”.

Ojczyzna jest okrętem, którego trzeba ratować, trzeba ją bronić przed wszelkim złem, nawet za cenę swojego zdrowia i życia, bo tego żałować ojczyźnie nie wolno. Skarga przypomina, że ojczyzna dała swoim obywatelom wiele dobrego – urodziła, wychowała, utrzymała. Teraz jest czas na to, aby się...

Podobne wypracowania