Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt Krasiński „Nie-Boska Komedia” - charakterystyka hrabiego Henryka

Hrabia Henryk jest główną postacią występującą w „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego. Co ciekawe, początkowy tytuł „Mąż” (tak też określany jest bohater) miał odnosić się do jego funkcji, gdyż w części I poznajemy Henryka jako ojca i małżonka. Z drugiej strony pragnie on być poetą, wodzem, co doprowadza do tego, że jego postać odbierana jest jako bardzo dwoista. Najpierw przyjrzyjmy się Henrykowi pełniącemu rolę ojca i męża.

Szybko możemy sobie uświadomić, że nie odnajdywał on w tym swojego powołania. Już nawet przygotowania do chrztu dziecka były dla niego czynnościami zbyt prozaicznymi. Henryk w ostatniej części miał 36 lat, natomiast Orcio 14. Jak łatwo się domyślić, musiał zostać ojcem w bardzo młodym wieku. Być może właśnie to zadecydowało o jego nieumiejętności wejścia w tę rolę społeczną. Przez swoje ciągłe poszukiwania i balansowanie na krawędzi dwóch światów – realnego i fantastycznego – doprowadził do śmierci małżonki i ślepoty syna. Te wydarzenia spowodowały przełom w jego życiu. Dostrzeżemy to w trzeciej i czwartej części utworu, kiedy Henryk stanie na czele obozu arystokratów.

Był postacią idealnie pasującą do roli lidera takiego ugrupowania. Swoim postępowaniem wielokrotnie udowadniał,...

Podobne wypracowania