Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Janusz Korczak „Król Maciuś Pierwszy” - Czy chciałbyś, tak jak Maciuś, być królewskim synem?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Być księciem, to brzmi wspaniale. Książęta żyją w bogactwie, niczego im nie brakuje, mogą przyjemnie spędzać czas. Mają najlepszych nauczycieli i wielu przyjaciół. W przyszłości zostają królami i władają całymi królestwami. Bycie księciem tak się przedstawia tylko w bajkach, a i w bajkach nie zawsze jest takie sielskie.

Po lekturze „Króla Maciusia Pierwszego” Janusza Korczaka myślę, że nie chciałbym być ani księciem, ani królem. Bycie królewskim synem, a potem samodzielnym władcą to ogromna odpowiedzialność. Bycie królem nie polega na władaniu według własnego widzimisię, ani na robieniu tego, na co ma się ochotę, ale na zapewnieniu dobrego życia wszystkim poddanym. Król musi myśleć najpierw o swoim królestwie i jego mieszkańcach, a dopiero potem o sobie.

Maciuś jako królewski syn musiał uczyć się wielu potrzebnych rzeczy, ale też wyjątkowo nudnej i sztucznej etykiety, obowiązującej na królewskim dworze. Podczas gdy inne dzieci po szkole mogły robić to, co lubiły najbardziej, on cały czas musiał pamiętać, że jest przyszłym królem i zachowywać się stosownie do swojej roli. Gdybym miał być królewskim synem, to tylko kilka godzin dziennie, tyle, ile trwają lekcje w...

Podobne wypracowania