Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety Krymskie” - „Bajdary” - interpretacja i analiza sonetu

Sonet Adama Mickiewicza pt.: „Bajdary” został opatrzony następującym przypisem: „Piękna dolina, przez którą zwykle wjeżdża się na brzeg południowy Krymu.” Jak więc widzimy, poeta kontynuuje swoją podróż, a kolejne miejsca stają się dla niego inspiracją i dodają mu weny.

Wiersz ten zbudowany jest jak klasyczny sonet. Dwie strofy liczące po cztery wersy i kolejne dwie zawierające po trzy. Każdy wers składa się z trzynastu sylab, a rymy pojawiające się w utworze są najpierw okalające (abba), a w dwóch ostatnich strofach aba cbc. Imponująca jest warstwa stylistyczna tego utworu: liczne epitety tworzą malowniczy nastrój, rozbudowane porównania i metafory nadają tekstowi wielowymiarowości.

W pierwszej strofie podmiot liryczny opisuje swoją podróż przez wspaniałą dolinę. Pragnie odurzyć się tym krajobrazem, wprawić swój umysł w stan niepamięci o tym, co zostało tam, skąd przyjechał. Jego przejażdżka to starcie z rumakiem, który nie chce słuchać poleceń jeźdźca. To także walka z samym sobą. Kiedy zaczyna zapadać zmrok, traci on kontrolę nad swoją wizją, a w jego oczach zaczynają pojawiać się obrazy, jakich tak bardzo chciał uniknąć.

Dwie ostatnie strofy to dynamiczny opis ucieczki od...

Podobne wypracowania