Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Kordian” - „Kordian” jako dramat romantyczny i narodowy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kordian” to dramat, który Juliusz Słowacki napisał będąc w Szwajcarii w 1833 r. Dzieło to było w pewnym sensie odpowiedzią na „Dziady cz.III” Adama Mickiewicza, toteż musiało realizować podobne zasady poetyki i podejmować pokrewną tematykę.

Najpierw zajmijmy się realizacją gatunkową dzieła Juliusza Słowackiego. Nie można mieć wątpliwości co do tego, że jest to dramat, ale zastanówmy się nad tym, co decyduje o dodaniu doń określenia „romantyczny”. Przede wszystkim jest to dzieło o fragmentarycznej kompozycji. Jego akcja toczy się na płaszczyźnie nierealnej (Przygotowanie) oraz realnej (reszta wydarzeń). Przedstawione wydarzenia rozciągnięte zostały na około 28 lat i toczą się w różnych miejscach oddalonych od siebie o setki kilometrów. Zasada jedności łamana jest też przez wplecenie do utworu wątków pobocznych, pozornie niezwiązanych z główną akcją dzieła. Dodatkowo kolejnym czynnikiem odróżniającym dzieło Słowackiego od tradycyjnej formy dramatu jest zastosowanie scen zbiorowych, a także takich, które rozgrywają się na otwartej przestrzeni.

W „Kordianie” kolejne wydarzenia niekoniecznie łączone są na zasadzie przyczynowo - skutkowej. Bohater pojawia się w różnych...

Podobne wypracowania