Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Zemsta” - charakterystyka Cześnika

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cześnik Maciej Raptusiewicz to jeden z głównych bohaterów „Zemsty” Aleksandra Fredry.

Raptusiewicz jest szlachcicem i patriotą. Jako młodzieniec walczył z Moskalami oraz brał udział w konfederacji barskiej, obecnie jest mężczyzną w podeszłym wieku, wysokim, dobrze zbudowanym. Sprawuje urząd cześnika ziemskiego.

Posiadłość, w której mieszka, należała kiedyś do jego brata, po którym odziedziczyła ją jego jedyna córka, Klara. Cześnik, sam będąc starym kawalerem, podejmuje się opieki nad bratanicą i domem, jednocześnie jednak, szukając rozwiązania finansowych problemów, coraz częściej  myśli o ożenku z damą z wielkim posagiem. Swoje zainteresowanie Cześnik kieruje ku Podstolinie, opiekunce Klary, która wydaje się idealną partią dla starego kawalera: trzykrotna wdówka, piękna, wyglądająca młodo i bardzo zamożna. Jak zresztą okazało się później, Hanna Podstolina była biedna jak mysz kościelna i liczyła na majątek Cześnika.

Cześnik uważa się za świetną partię dla kobiet, ale jest nieśmiały. Boi się rozmawiać z paniami, by się nie ośmieszyć: „Lecz rozprawiać z kobietami owe jakieś bałamutnie, afektowe świegotanie – niech mi zaraz łeb kto utnie, nie potrafię, mocium panie”....

Podobne wypracowania