Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miron Białoszewski „Pamiętnik z powstania warszawskiego” - obraz powstania. Druga strona wojny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Druga strona wojny przedstawiona w „Pamiętniku z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego to odmitologizowana wersja historii. Białoszewski opisuje powstanie warszawskie z perspektywy uczestnika i świadka wydarzeń. Odnajdziemy tu opis codziennego zmagania mieszkańców warszawy z zaistniałą rzeczywistością – próby zaspokojenia fizjologicznych potrzeb, ludzkie przerażenie, litanie i modlitwy odmawiane w piwnicach oraz poczucie ciągłego zagrożenia.

Ludzie przenosili się do piwnic i schronów. Tam każdy znajdował sobie kawałek miejsca. Szczęśliwi byli ci, którym udało się zająć pryczę. Powszechne były wspólne śpiewy i modlitwy. To dodawało ludziom otuchy. Jedzenia było coraz mniej. Miron wspomina, jak jedna pani miała małego i tłustego psa. Jego właścicielce radzono go pilnować, gdyż podobno jadano wtedy w wielkiej desperacji psy i koty.

Białoszewski opisuje, jak sanitariuszka prosiła o pomoc w noszeniu rannych na noszach. Kobiet i mężczyzn było kilka setek, a mimo to nikt się nie zgłosił. W końcu narrator sam się zaoferował. Innym razem uczestniczył w grzebaniu zabitych. To zajęcie go odrzucało i brzydziło. W myślach marzył, by właśnie rozpoczął się nalot i zrobił to za niego. Tak też się stało – nalot...

Podobne wypracowania