Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Grabowski „Puc, Bursztyn i goście” - streszczenie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Antoni Grabowski po dziś dzień pozostaje jednym z najpoczytniejszych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Jednym z ulubionych motywów pisarza było prezentowanie świata zwierzęcego zestawionego ze światem ludzi w idealnej harmonii i wzajemnej przychylności. Na podstawie tego typu konceptu została skonstruowana również powieśc „Puc, Bursztyn i goście” wydana po raz pierwszy w 1933 roku, wchodząca dziś w skład kanonu lektur dla początkowych klas szkoły podstawowej.

Głównymi bohaterami utworu są dwa psy - Puc i Bursztyn - zamieszkujące podwórze podmiejskiego majątku. Wprowadzeniem do ich historii jest opis nieciekawej rzeczywistości sennej wsi, na której niewiele się dzieje poza codziennymi awanturami z gospodynią Katarzyną. Jedną z atrakcji jest uganianie się za motylami, które ze względu na wiek nie przystoi już Pucowi, ale stanowi znakomitą rozrywkę młodego, wesołego psotnika, jakim jest Bursztyn.

Monotonnię wiejskiego psiego życia przerywa przybycie państwa - Krysi i jej wuja - którzy odbierają z dworca pannę Agatę i jej pupilków. Mikado jest małym pieskiem rasy japońskiej, a jego imię oznacza w ojczyźnie jego rasy cesarza, toteż mały elegancik często zachowuje się jak przedstawiciel...

Podobne wypracowania