Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kornel Makuszyński „Awantura o Basię” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Awantura o Basię” to bardzo ciekawa powieść, która opisuje koleje losu małej, niezwykle czarującej dziewczynki.

Tytułową bohaterką jest Basia. To kilkuletnia dziewczynka, dla której los nie był łaskawy. Straciła ona matkę w wypadku kolejowym, natomiast ojciec zaginął prawdopodobnie podczas wyprawy naukowej. Mimo tych przeżyć, Basia jest niezwykle pogodą i radosną osobą. To bardzo otwarta bohaterka, która łatwo nawiązuje kontakt z innymi. Wszyscy, którzy spotykają Basię, zaczynają pałać do niej ogromną sympatią.

Dziewczynka jest bardzo inteligenta i chętnie uczy się nowych rzeczy. W szkole uchodzi za dobrą uczennicę, szczególnie interesuje się geografią. Z namiętnością studiuje mapy i przewodniki, czasami też spotyka się ze znajomym podróżnikiem. Poznajemy ją również jako bohaterkę bardzo wrażliwą i opiekuńczą. Widać to zwłaszcza wtedy, gdy Basia opiekuje się chorym ojcem.

Stanisław Olszowski to pisarz, do którego przez przypadek trafia zagubiona Basia. Na początku mężczyzna nie jest zadowolony z jej przybycia i zastanawia się, komu oddać dziecko. To człowiek wrażliwy, który jednak przyzwyczaił się do kawalerskiego życia. Ale Olszowski zaczyna kochać dziewczynkę jak własną córkę...

Podobne wypracowania