Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kornel Makuszyński „Awantura o Basię” - bohaterowie. Charakterystyka

„Awantura o Basię” to bardzo ciekawa powieść, która opisuje koleje losu małej, niezwykle czarującej dziewczynki.

Tytułową bohaterką jest Basia. To kilkuletnia dziewczynka, dla której los nie był łaskawy. Straciła ona matkę w wypadku kolejowym, natomiast ojciec zaginął prawdopodobnie podczas wyprawy naukowej. Mimo tych przeżyć, Basia jest niezwykle pogodą i radosną osobą. To bardzo otwarta bohaterka, która łatwo nawiązuje kontakt z innymi. Wszyscy, którzy spotykają Basię, zaczynają pałać do niej ogromną sympatią.

Dziewczynka jest bardzo inteligenta i chętnie uczy się nowych rzeczy. W szkole uchodzi za dobrą uczennicę, szczególnie interesuje się geografią. Z namiętnością studiuje mapy i przewodniki, czasami też spotyka się ze znajomym podróżnikiem. Poznajemy ją również jako bohaterkę bardzo wrażliwą i opiekuńczą. Widać to zwłaszcza wtedy, gdy Basia opiekuje się chorym ojcem.

Stanisław Olszowski to pisarz, do którego przez przypadek trafia zagubiona Basia. Na początku mężczyzna nie jest zadowolony z jej przybycia i zastanawia się, komu oddać dziecko. To człowiek wrażliwy, który jednak przyzwyczaił się do kawalerskiego życia. Ale Olszowski zaczyna kochać dziewczynkę jak własną córkę i decyduje, że ją zatrzyma. Nawet kiedy zjawiają się jej zaginieni opiekunowi, pisarz robi wszystko, aby móc opiekować się Basią. Olszowskiego poznajemy jako mężczyznę bardzo odpowiedzialnego, który nie boi się wyzwań. Z miłością odnosi się do Basi, ale jest wobec niej także konsekwentny. Staje się on dla dziewczynki swoistym przewodnikiem po życiu, zastępuje jej ojca.

Adam Bzowski to ojciec małej Basi. Uznaje się go zmarłego, choć nie odnaleziono jego ciała. Mężczyzna miał wypadek podczas wyprawy do Ekwadoru i tam też zaginął. Bohater ten to zapalony podróżnik i geograf, który uwielbia góry i naturę. To właśnie po nim Basia odziedziczyła taką pasję. Ojciec bardzo kocha swoją córkę i ubolewa, że zostali rozdzieleni. Po wypadku jego stan zdrowia jest zły, mężczyzna jest słaby, cierpi na zanik pamięci. Basi udaje się go odnaleźć, a wtedy postanawia zaopiekować się nim najlepiej jak umie. Adam w końcu wraca do zdrowia i cieszy się szczęśliwymi chwilami spędzonymi z córką.

Podobne wypracowania do Kornel Makuszyński „Awantura o Basię” - bohaterowie. Charakterystyka