Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Śmierć Romea i Julii - czy Romeo i Julia musieli umrzeć? - William Szekspir „Romeo i Julia”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tragedia „Romeo i Julia” Williama Szekspira zajęła w historii światowej literatury miejsce szczególne, tworząc swego rodzaju archetyp wielkiej, nieszczęśliwej miłości, której na przeszkodzie stanęły skomplikowane relacje rodzinne. Wielkość tego utworu polega jednak również na tym, iż pozostawił po sobie wiele nierozstrzygalnych pytań, na których kanwie nawet współcześni pisarze i myśliciele snują twórcze dociekania, rozważając przyczyny dramatu młodych kochanków i możliwe alternatywne wersje wydarzeń, które mogłyby zmienić oblicze ich historii.

W pewnym sensie możemy więc stwierdzić, iż Romeo i Julia stali się nieśmiertelni właśnie dlatego, że ich miłość zakończyła patetyczna, bardzo efektowna śmierć, stanowiąca ostatni akord buntu przeciwko otaczającemu ich świecie nienawiści i przemocy. Ich historia, zakończona szczęśliwie, nie niosłaby już tak dużego ładunku emocjonalnego, nie byłaby aż tak wyraźnym oskarżeniem społecznych porządków, które zabraniają ludziom najszczerszego, najbardziej budującego uczucia, jakim jest miłość. 

Wielu twórców zastanawiało się nad tym, jak wyglądałoby zwykłe, codzienne życie egzaltowanych kochanków, gdyby seria nieszczęśliwych...

Podobne wypracowania