Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Testament mój” - interpretacja, opracowanie wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór „Testament mój” powstał w niecałe dziesięć lat przed śmiercią Juliusza Słowackiego - na przełomie 1839 i 1840 roku, był więc owocem dojrzałego okresu w twórczości wieszcza. Naznaczony rozczarowaniem z powodu upadku powstania listopadowego i wydarzeń polityczno-społecznych, jakie po nim nastąpiły, stanowił pewnego rodzaju akt ekspiacji poety stojącego u kresu własnego życia i kariery twórczej, stąd też jego forma - zgodnie z nadanym mu tytułem stanowi poetyckie przesłanie do tych, którzy pozostaną po śmierci podmiotu lirycznego - jego przyjaciół i przyszłych pokoleń. 

Wiersz został utrzymany w konwencji liryki bezpośredniej - „ja” mówiące wypowiada się pierwszoosobowo na temat swojego życia, nie ukrywając rozmaitych faktów, które pozwalają na utożsamienie go z samym Słowackim. Już w pierwszym wersie zaznacza swoją przynależność do grupy, do której kieruje swój testament:

„Żyłem z wami, cierpiałem i płakałem z wami;”

Jednocześnie określony zostaje również kształt życia, jakie poeta opuszcza, dowiadujemy się bowiem, iż było pełne cierpień i smutków, ale mimo to nadal drogie. Swoje przesłanie kieruje przede wszystkim...

Podobne wypracowania