Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Kapral Priszibiejew” - problematyka, opracowanie opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kapral Priszibiejew” A. Czechowa to ciekawe studium psychiki człowieka przyzwyczajonego do wykonywania konkretnych czynności i nauczonego myśleć w pewien z góry ustalony sposób.

Tytułowy kapral jest starym człowiekiem, którego całe życie poświęcone było służeniu ojczyźnie, lecz służba ta miała dlań bardzo szczególny wydźwięk. Kapral początkowo był żołnierzem, który w czasie wojny służył w sztabie w Warszawie. Po zakończeniu wojny został strażakiem, a gdy na starość stracił siły, stał się woźnym w gimnazjum.

Wyraźnie widać, że praca w służbach mundurowych ugruntowała w nim poczucie wyższości nad innymi.

Priszibiejew jest oskarżony o znieważenie i pobicie rewirowego, wójta i sołtysa wsi, w której mieszka razem z żoną, a także kilku włościan.

Wszystko rozpoczęło się, kiedy główny bohater podjął próbę rozpędzenia zbiegowiska, które zgromadziło się po znalezieniu zwłok topielca. Kapral poczuwał się do obowiązku zaprowadzenia porządku we wsi, traktując każde zbiegowisko jako potencjalne źródło buntu i wielkie zagrożenie.

Całe jego życie wypełnione było tak pojmowaną służbą krajowi. Teraz, gdy jest już stary, nie rozumie, że jego nastawienie zupełnie nie przystaje...

Podobne wypracowania