Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - „Inny świat” jako zbiór opowieści biograficznych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gustaw Herling-Grudziński w „Innym świecie” opisuje historie ludzi, z którymi zetknął się w obozie. Niektóre usłyszał osobiście, inne zaobserwował.

Historia młodej dziewczyny, zgwałconej przez bandę „urków” należy do tych zaobserwowanych przez autora. Grudziński, leżąc na pryczy w baraku, nie mógł zasnąć. Zauważył, że w pewnym momencie Kowal i jego siedmiu kolegów, ujrzeli przez okno coś co skłoniło ich do wyjścia na dwór. Była ciemna noc. Autor przetarł oszronioną szybę i obserwował. Widział jak między barakami szła młoda dziewczyna. Szła prosto w pułapkę zastawioną przez mężczyzn. Miała szeroką twarz osłoniętą chustą, ramiona rozłożyste. Kiedy pierwszy napastnik próbował ją złapać, uderzyła go i przewrócili się oboje. Poradziłaby sobie, gdyby nie to, że ich było ośmiu. Pozostali ją złapali i gwałcili, każdy po kolei. Po godzinie mężczyźni wrócili, brakowało tylko Kowala, który odprowadził dziewczynę do baraku kobiecego. Nazajutrz Marusia, tak miała na imię, przyszła do mężczyzn. Miała jeszcze posiniaczoną twarz, ale była ładnie ubrana. Została dziewczyną Kowala. Przychodziła codziennie, zastawała na noc i wychodziła przed świtem. Jej obecność doprowadziła do rozłamu w grupie...

Podobne wypracowania