Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krystyna Siesicka „Zapałka na zakręcie” - bohaterowie. Charakterystyka

„Zapałka na zakręcie” to wspaniała historia dla młodzieży, która przedstawia historię młodych ludzi oraz ich problemy.

Główną bohaterką powieści jest Magdalena, zwana Madą. Dziewczyna ma siedemnaście lat, jest bardzo ładna, zadbana i atrakcyjna. Jej uroda jest delikatna, Mada to bardzo naturalna dziewczyna. Bohaterka jest nieco nieśmiała i zamknięta w sobie. Bardzo cierpi po rozwodzie rodziców, ze swoim ojcem nie ma prawie w ogóle kontaktu. Nieustannie obiecuje on, że znajdzie czas dla córki, ale ostatecznie nigdy tych obietnic nie dotrzymuje. Najlepszą przyjaciółką Mady bez wątpienia jest jej babcia. Kobieta dużo rozmawia z wnuczką, poświęca jej czas, pomaga w rozwiązaniu problemów.

Dziewczyna jest bardzo wrażliwa i uczuciowa. Widzimy to przede wszystkich w jej kontaktach z ukochanym chłopakiem, Marcinem. Mada darzy go naprawdę ogromnym uczuciem, Marcin jest dla niej niezwykle ważny. Choć popełnił w życiu błędy, bohaterka pomaga mu i zmienia na lepsze. Widzimy więc, że dziewczyna jest mądra i odpowiedzialna i refleksyjnie pochodzi do życia.

Marcin to chłopak, którego Mada poznała na wakacjach. Ma on nieciekawą przeszłość, dopuścił się kradzieży, zdarzyło mu się też nadużywać alkoholu. Mimo to, zwraca uwagę dziewczyn. Jest wysoki, przystojny i dobrze zbudowany. Mada wzbudza w nim gorące uczucie i młodzi ludzie zostają parą. Marcin nie mówi jednak dziewczynie prawdy o swoim życiu, wyjawia ją babci Mady. Chociaż chłopiec popełnił wiele błędów, stara się być uczciwy i odpowiedzialny. Żałuje swojego postępowania i zamierza się zmienić. Poza tym Marcin jest miły i uprzejmy, ma szacunek do swojej mamy oraz dziewczyny. W powieści ukazana została jego wewnętrzna przemiana, stawanie się lepszym człowiekiem.

Bardzo ważną postacią w utworze jest pani Emilia, babcia Mady. To matka ojca dziewczyny, która jest bardzo zła na swojego syna. Żałuje, iż zachowuje się on nieodpowiedzialnie i nie odwiedza rodziny. Babcia jest najlepszą przyjaciółką Mady. Charakteryzuje ją spokój oraz opanowanie, z uwagą słucha wnuczki i udziela jej rad. Ma ogromną cierpliwość i wielkie serce. Nawet Marcin, chłopak Mady, przyjeżdża do pani Emilii, aby opowiedzieć o swoich problemach. Świadczy to o zaufaniu, jakie kobieta wzbudzała w innych ludziach. Jest bardzo mądra i doświadczona, dlatego tak chętnie zwracają się do niej potrzebujący rady i wsparcia.

Podobne wypracowania do Krystyna Siesicka „Zapałka na zakręcie” - bohaterowie. Charakterystyka