Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wybitny polski pisarz Henryk Sienkiewicz napisał „Krzyżaków” w 1900 roku. „Krzyżacy” są powieścią historyczną. Jest to odmiana gatunkowa powieści, której cechą główną jest respektowanie prawdy historycznej, a więc wydarzeń i realiów epoki, w której rozgrywają się wydarzenia opisane w książce. Akcja powieści nosi wszelkie znamiona prawdopodobieństwa. Tłem historycznym powieści Sienkiewicza jest powstanie i rozwój potężnego zakonu krzyżackiego. Krzyżacy przybyli do Polski z Węgier. Zostali stamtąd wygnani przez węgierskiego króla, ponieważ usiłowali stworzyć na terenie Węgier własne państwo. Do Polski zaprosił ich w 1224 roku Konrad Mazowiecki.

W powieści pojawiają się postaci historyczne: król polski Władysław Jagiełło, królowa Polski Jadwiga, Witold- książe Litwy i brat Jagiełły, Janusz- książe mazowiecki oraz rycerze: Zawisza Czarny, Powała z Taczewa i Zyndram z Maszkowic. Akcja Krzyżaków rozpoczyna się w lecie 1399 roku i obejmuje dziesięć kolejnych lat. Kończy się z chwilą złożenia przed polskim władcą chorągwi Krzyżaków po wygranej przez Polskę bitwie pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku. Wydarzenia „Krzyżaków” rozgrywają się w Krakowie, Płocku,...

Podobne wypracowania