Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - bohaterowie. Charakterystyka

Zbyszko z Bogdańca- to główny bohater powieści Henryka Sienkiewicza „ Krzyżacy”. Pochodzi ze szlacheckiego rodu „Tępa podkowa”. W powieści pojawia się w momencie, gdy powraca wraz ze stryjem z wojny. Za wojenny łup, który zdobyli mają zamiar wykupić rodowy majątek. Narrator opisuje Zbyszka jako przystojnego młodzieńca o tęgich udach i szerokich piersiach. Jego twarz jest jeszcze nieco dziecinna, ma długie blond włosy. W toku akcji Zbyszko jawi się jako człowiek bardzo gwałtowny, popędliwy i nico lekkomyślny. Jest bardzo odważny i energiczny, najważniejszą wartością jest dla niego honor, stara się żyć zgodnie z kodeksem rycerskim. Zbyszko jest bardzo lojalny i szlachetny. Damą jego serca zostaje Danusia Jurandówna. Po wielu tragicznych wydarzeniach, w tym śmierci swojej ukochanej Zbyszko uczy się roztropności i opanowania.

Maćko z Bogdańca- jest stryjem Zbyszka, którym zaopiekował się po śmierci jego rodziców. Sienkiewicz opisuje go jako brodatego, barczystego i postawnego mężczyznę w sile wieku. Jego głównym życiowym celem jest odbudowanie rodzinnego domu-Bogdańca i odzyskanie majątku. Macko jest dla Zbyszka oparciem, bardzo go kocha. Maćko jest przebiegły i sprytny, z łatwością zjednuje sobie ludzi. Bardzo chce, aby Zbyszko pojął za żonę Jagienkę, ponieważ jest ona dziedziczką dużego majątku. Macko jest opisany jako człowiek honorowy, do jemu zawdzięcza Maćko znajomość etyki rycerskiej. Jest także pamiętliwy i zawzięty. Głęboko wierzy w Boga, ale jest także przesądny i wierzy w gusła. Maćko dożywa sędziwego wieku, jest bardzo szczęśliwy, że spełniło się jego marzenie o ślubie Maćka i Jagienki.

Jurand ze Spychowa- to zamożny rycerz należący do przedchorągiewnych. Sienkiewicz opisuje go jako mężczyznę ogromnego wzrostu, z płowymi włosami i wąsem o dziobatej twarzy i jednym okiem w kolorze żelaza. Za młodu wiódł szczęśliwe życie u boku swej ukochanej zony i malutkiej córki. Był wtedy wesołym i otwartym człowiekiem. Podczas jednego z najazdów Krzyżaków żona Juranda zmarła za zawał serca. Od tamtej pory Jurand całe swoje życie podporządkował zemście. Swoja córkę oddał na wychowanie księżnej Annie, stał się człowiekiem nieprzystępnym, zawziętym i bezlitosnym. Jurand pada ofiarą spisku Krzyżaków, którzy porywają jego córkę. Aby odzyskać Danusię mężczyzna poświęca swój honor i dumę, nie udaje mu się jednak uratować swojego dziecka. Zostaje oślepiony przez Krzyżaków i puszczony wolno. Jurand staje się człowiekiem złamanym przez życie, zrezygnowanym i nieszczęśliwym. Po porwaniu jedynej córki zwraca się ku Bogu, odnajduje ukojenie w modlitwie. Zdobywa się na ogromny akt miłosierdzia i uwalnia porywacza Danusi- Zygfryda de Love. Po śmierci córki Jurand traci zmysły, do końca swych dni leży w łóżku zupełnie tracąc kontakt z rzeczywistością.

Danusia ze Spychowa- jest jedyną córką Juranda ze Spychowa. Po śmierci matki ojciec oddaje ja pod opiekę księżnej Annie. Danusia opisana jest jako dwunastoletnia, drobna i delikatna dziewczyna. Dla zakochanego w niej Zbyszka jest uosobieniem niewinności. Danusia jest ulubienica całego dworu, ma talent muzyczny- gra na lutni i śpiewa. W kryzysowych sytuacjach potrafi wykazać się siłą woli i nieustępliwością- ratuje Zbyszka przed szafotem oraz sprzeciwia się woli ojca, który nie zgadza się na jej zaręczyny ze Zbyszkiem. Danusia jest postacią tragiczną. Zostaje porwana przez Krzyżaków, przez wiele miesięcy jest zamknięta w ciemnej kołysce i wożona po całym kraju przez oszalałego Zygfryda de Love. W niewoli popada w obłęd, nie poznaje Zbyszka gdy ten przybywa, aby ją uratować. Umiera w drodze do Spychowa.

Jagienka Zychówna- jest najstarszą córką właścicieli Zgorzelic, wsi, która sąsiaduje z Bogadańcem. Sienkiewicz opisuje ja jako żywiołową i rezolutną dziewczynę. Jagienka opiekuje się młodszym rodzeństwem ujawniając przy tym swoją gospodarność i zaradność życiową. Dziewczyna potrafi jeździć konno, pływać i polować. W Maćku zakochuje się, gdy opiekuje się nim w chorobie. Jej miłość pozostaje początkowo nieodwzajemniona, ale Jagienka nie życzy źle swojej rywalce Danusi. Modli się o to, aby Zbyszek odbił ukochaną z rąk Krzyżaków. Gdy Jagienka dowiaduje się, że Zbyszko powraca do Spychowa z Danusią postanawia zostać mniszką. Po śmierci Danusi Zbyszko odwzajemnia jej uczucie. Jagienka rodzi mu czterech synów.

Podobne wypracowania do Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - bohaterowie. Charakterystyka