Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zbyszko z Bogdańca- to główny bohater powieści Henryka Sienkiewicza „ Krzyżacy”. Pochodzi ze szlacheckiego rodu „Tępa podkowa”. W powieści pojawia się w momencie, gdy powraca wraz ze stryjem z wojny. Za wojenny łup, który zdobyli mają zamiar wykupić rodowy majątek. Narrator opisuje Zbyszka jako przystojnego młodzieńca o tęgich udach i szerokich piersiach. Jego twarz jest jeszcze nieco dziecinna, ma długie blond włosy. W toku akcji Zbyszko jawi się jako człowiek bardzo gwałtowny, popędliwy i nico lekkomyślny. Jest bardzo odważny i energiczny, najważniejszą wartością jest dla niego honor, stara się żyć zgodnie z kodeksem rycerskim. Zbyszko jest bardzo lojalny i szlachetny. Damą jego serca zostaje Danusia Jurandówna. Po wielu tragicznych wydarzeniach, w tym śmierci swojej ukochanej Zbyszko uczy się roztropności i opanowania.

Maćko z Bogdańca- jest stryjem Zbyszka, którym zaopiekował się po śmierci jego rodziców. Sienkiewicz opisuje go jako brodatego, barczystego i postawnego mężczyznę w sile wieku. Jego głównym życiowym celem jest odbudowanie rodzinnego domu-Bogdańca i odzyskanie majątku. Macko jest dla Zbyszka oparciem, bardzo go kocha. Maćko jest przebiegły i sprytny, z łatwością zjednuje sobie ludzi....

Podobne wypracowania