Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - Legenda o Janie i Cecylii. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Legendę o Janie i Cecylii opowiada w powieści Orzeszkowej Anzelm Bohatyrowicz.

Legenda o Janie i Cecylii jest opowieścią o początkach rodu Bohatyrowiczów. Rodzina przekazywała ją sobie z pokolenia na pokolenie i przywiązywała do niej ogromne znaczenie. Legenda była dla nich źródłem tradycji oraz wartości, którymi kierowali się w życiu. Jan i Cecylia przybyli z Polski nad Niemen w XVI wieku. Para była bardzo tajemnica, nie chciała zdradzić skąd dokładnie pochodzi ani jakie są ich prawdziwe imiona. Ich sposób bycia wskazywał jednak, że każde z nich wywodzi się z innego stanu. Jan był wysoki i silny, miał chłopską urodę. Cecylia była delikatna, miała długie, złote włosy. Jej sposób mówienia i poruszania się wskazywał, że odebrała staranne wychowanie i była zamożna. 

Zakochani znaleźli w puszczy schronienie. Jan rozpoczął karczowanie lasu, pod starym dębem wybudował dla siebie i małżonki małą, ubogą chatkę. Cecylia gotowała dla męża, a wieczorami umilała im czas grając na harfie. Małżeństwo bardzo szybko zaprzyjaźniło się z miejscową ludnością, która podziwiała ich za pracowitość i wzajemne oddanie. Ich wspólna praca przyniosła efekty- w puszczy można było sadzić i hodować rośliny. Z biegiem czasu Cecylia...

Podobne wypracowania